Facebook

Co je API a jak jej používat ve vašem podnikání

01.09.2015 | Jan Rybařík | Profil na Google+

API = Application Programming Interface zní oficiální rozklíčování zkratky. Co si ale pod třemi výrazy z informatiky představit konkrétního?

Volným překladem je API rozhraní pro programování aplikací. Lze jej nalézt na úrovni operačního systému, konkrétních programů nebo na úrovni webových služeb. Třetí možnost rozebereme v tomto článku více.

V dnešní době existuje velmi mnoho webových aplikací, které shromažďují obrovské množství dat a informací např. o uživatelích, produktech, fotkách atd.  Aplikace dále poskytují uživatelům funkce, jež znáte z každodenního procházení webových stránek – výpisy článků, stránkování nebo zobrazení konkrétních článků.  Specializované aplikace pak mohou uživatelům nabídnout funkce jako vystavování faktur nebo hromadné rozesílání mailů. K výše popsaným funkcím a datům se můžete dostat pomocí API.

Provozujete-li vlastní webové stránky, můžete se dostat do situace, kdy budete chtít rozšířit jejich funkce. Díky API je rozšíření či napojení na další systém snadné. Věděli jste, že do vašich stránek se uživatelé mohu přihlašovat pomocí svých účtů na Facebooku, Twitteru nebo LinkedIn? API těchto internetových velikánů dokáže zprostředkovat funkce nejen pro přihlášení ale i pro získávání informací o jednotlivých členech. Pokud dá uživatel svolení k propojení vaší webové stránky se svým účtem, můžete pomocí API zjistit jeho zájmy, adresu i přátele.

Jak API funguje

Externí stránka nebo aplikace, se kterou se chcete propojit, poskytuje kompletní seznam funkcí a popis dat, s nimiž lze pracovat. Popis je součástí dokumentace poskytovatele API. Na vás je, určit si, co všechno chcete z externí aplikace získávat nebo naopak, co budete do aplikace posílat. Vaše a vzdálená aplikace spolu pak budou komunikovat pomocí speciálních formátů pro výměnu dat (XML, JSON).

Reálné použití API v podnikání

Provozovatel e-shopu potřebuje svým zákazníkům automaticky vystavovat faktury a současně potřebuje, aby se mu faktury označily jako zaplacené v momentě, kdy dorazí platba na účet. Tyto funkce si může samozřejmě nechat naprogramovat na míru anebo využít API aplikace Fakturoid, která výše uvedené funkce nabízí. Samotné napojení na již běžící fakturační aplikaci je mnohem jednodušší než vývoj celého řešení na míru. Řešení spočívá v odeslání dat o objednávce přes API do Fakturoidu, který již vše vyřeší za vás. Nicméně zásah programátora je i tak nutný.

Dalším příkladem, kde lze využít API, je hromadné rozesílání stovek mailů. V dnešní době nepotřebujete vlastnit několik separátních serverů, abyste mohli garantovat 100% doručitelnost. Stačí se přes API připojit k aplikaci Mandrill a ta hromadně rozešle maily za vás.

Oba výše uvedené příklady autor tohoto článku úspěšně implementoval v onemark.cz projektech, jsou tedy opravdu funkční :-)

« Všechny články

Komenáře

Vložit komentář